Nauka

0 obserwujących 25 wpisów
7 K
C2nH4n+2On+1
Gdy zaczynasz wylewać to cząsteczki ciągną pozostałe poza naczynie
x
ulubiony link odpisz
21 K
Efekt Pigmaliona i efekt Golema. Zobacz, jak łatwo podcinasz dziecku skrzydła

Te tajemniczo brzmiące nazwy, tak naprawdę ukrywają bardzo proste i znane nam zjawiska, którym sami ulegamy. Ale od początku. Słyszeliście takie zdania, jak np. "On sobie nie poradzi”, "Nic z niej nie będzie”, "Ona jest bardzo zdolna, łatwo jej przychodzi nauka”. Ja znam je doskonale. Pamiętam bardzo dokładnie nawet wyraz twarzy mojej nauczycielki od matematyki, która mówiła, że w tej dziedzinie to nic ze mnie nie będzie. Tych i podobnych etykietek trochę mnie w życiu spotkało i nie ukrywam, trochę się boję, że czeka to też moje dzieci. Dlaczego? Bo etykietki to nic dobrego. Chyba, że są one nacechowane pozytywnie, budująco. Wtedy sytuacja wygląda już nieco inaczej.

Czym jest efekt Pigmaliona?
To rodzaj samorealizującego się proroctwa. Nazwa wywodzi się z greckiej mitologii, ale w kontekście edukacji jest nawiązaniem do sztuki G.B.Shawa, w której to prosta kwiaciarka przechodzi przemianę i staje się zmanierowaną damą. Jeśli uważam kogoś za matematycznego głąba (nie chce nikogo obrażać, po prostu mi tak mówiono nie raz), to ta osoba zaczyna się z nim stawać. Jeśli wyobrazimy sobie kogoś jako kompetentnego, mądrego, refleksyjnego i zaczniemy go traktować w taki sposób, to w efekcie - rzeczywiście takim się stanie, bo zacznie on postępować zgodnie z przekonaniem jakie o nim żywimy.

Miał miejsce też pewien eksperyment, który został przeprowadzony przez harvardzkiego psychologa. Opisuje go edunews.pl: "(Psycholog)Poprosił o poinformowanie nowych nauczycieli, że mają w klasie pięciu wybitnie uzdolnionych uczniów, rzekomo szczególnie predestynowanych do uzyskania wysokich osiągnięć w nauce. Pomimo, że w rzeczywistości uczniowie ci nie wyróżniali się niczym spośród pozostałych - pod koniec roku to właśnie oni zrobili największe postępy. W teście na inteligencję uzyskali od 15 do 27 punktów więcej. Co więcej z obserwacji nauczycieli wynikało także, że dzieci te były bardziej szczęśliwe, towarzyskie, autonomiczne, dociekliwe i czułe niż pozostałe".

Było jeszcze wiele innych badań i wszystkie potwierdziły wzrost kompetencji u uczniów, którzy przedstawieni zostali nauczycielom jako wybitnie zdolni. I nie jest to umyślne działanie ze strony nauczycieli, a działa tutaj podświadomość. A co się dokładnie dzieje? "zdolny" uczeń może liczyć na więcej uwagi nauczyciela, który to częściej odpowiada na jego pytania. Tym "zdolnym" więcej się wybacza, obdarza się większym zaufaniem. Mają większą przestrzeń na eksperymenty, na niezależne działanie i przyzwolenie na więcej błędów. Dostają trudniejsze działania, które sami muszą rozwiązywać, trochę zmuszani uczą się większej samodzielności.
Może cię zainteresować także: "Kretynka Kasia, idiota Pawełek, debil...". Dlaczego na to pozwalamy?! Złe słowo boli tak samo jak zły dotyk
A w konsekwencji? Jego samoocena rośnie i rośnie i ma więcej motywacji. I co bardzo istotne, z tymi "zdolnymi", nauczyciele mają skłonność do budowania bardziej przyjaznego klimatu emocjonalnego (za pomocą postawy, słów, tonu głosu, wyrazu twarzy) wobec uczniów, których postrzegają jako bardziej zdolnych.

To w jakim tempie dziecko przyswaja nowe umiejętności, z jakim skutkiem, jak samo siebie ocenia, i wreszcie, jaki ma poziom samoakceptacji i wiary we własne siły - zależy od nas. Od dorosłych. Zarówno od nauczyciela, jak i rodziców. W przypadku tych pierwszych, wszystko zaczyna się od tego przysłowiowego "pierwszego wrażenia"."Niejednokrotnie wynika z przekazów (opinii), jakie otrzymujemy od innych. Wyobrażenia o uczniach ulegają wzmocnieniu, jeśli kontakt z nimi nie zaprzecza wkodowanemu obrazowi. Nie musi go nawet potwierdzać. Decydujący jest zatem moment początkowy" - czytamy na edunews.pl. A wtedy, te wysokie oczekiwania wobec dziecka stwarzają mu warunki, przestrzeń do osiągania lepszych rezultatów.

Czym jest efekt Golema?
To negatywna odmiana efekty Pigmaliona. Mamy z nim do czynienia w przypadku, gdy niskie oczekiwania wobec dziecka prowadzą do zahamowania postępów. Dzieci uznane za słabsze są spostrzegane jako mniej interesujące, stawia się im mniej wyzwań a ich zachowanie częściej podlega krytyce. Złe zdanie o kimś determinuje już w naszym umyśle przypisywanie mu szeregu negatywnych cech.
Co z tego wynika? To jak traktujemy dziecko, ucznia zwyczajnie może podciąć mu skrzydła.

Ludzie kształtują się, rozwijają, rosną. Częściowo tworzeni przez wyobrażenia innych ludzi o nich samych. To jak dziecko czuje się traktowane, jakie mamy do niego nastawienie, ma przełożenie na jego potencjalne sukcesy i porażki.
http://mamadu.pl/126481,efekt-pigmaliona-efekt-golema-zobacz-jak-latwo-podcinasz-dziecku-skrzydla
#psychologia #dzieci #wychowanie
ulubiony link odpisz
5 K
@darosoldier: Ciekawy artykuł, panie darosoldier!
link odpisz
14 K
Levitron
x
ulubiony link odpisz
19 K
Jaką rozdzielczość ma oko?

#vsauce
x
Jaką rozdzielczość ma oko? #vsauce
Z
ulubiony link odpisz
18 K
Płaska Ziemia - Poważna Analiza (cz.1)

#scifun
x
Płaska Ziemia - Poważna Analiza (cz.1) #scifun
Z
ulubiony link odpisz
27 K
Obsługa ogromnego ruchu na serwerach. Jak to robią duże portale? | Teoria Administracji Serwerami
#sos SOS
x
Teoria Administracji Serwerami [13min]
Z
ulubiony link odpisz
12 K
Josh Kaufman prezentuje jak nauczyć się czegoś w 20 godzin na w miare zadowalającym poziomie.
dd dD
x
TEDx - nauka dowolnej dziedziny w 10 000 godzin? Napisy PL
Z
ulubiony link odpisz
3 K
@luxPerpetua: Chyba warte przetestowania
link odpisz
3 K
@luxPerpetua: A może całe życie uczył się grać na ukulele, nikt go nie chciał słuchać to teraz ściemnia, że w 20 godzin się nauczył, żeby w końcu mieć publiczność (✌ ゚ ∀ ゚)☞
link odpisz
Wyświetl pozostałe komentarze (4)
21 K
#polimaty
x
Jak się uczyć?
Z
ulubiony link odpisz
22 K
#polimaty
x
Co słyszą głusi?
Z
ulubiony link odpisz
21 K
#polimaty
x
Na co umarła Mona Lisa?
Z
ulubiony link odpisz
35 K
x
Czy Napoleon był niski?
Z
ulubiony link odpisz
29 K
#polimaty
x
Z szablą na niemieckie czołgi?
Z
ulubiony link odpisz
25 K
x
Piękno liczby Pi [eng]
Z
ulubiony link odpisz
16 K
x
Jak wygrać w grze w marynarza? [eng]
Z
ulubiony link odpisz
22 K
x
Dlaczego rzeki zakręcają zamiast płynąć prosto? [ang]
Z
ulubiony link odpisz
24 K
x
Skąd na Ziemi wzięła się woda? [ang]
Z
ulubiony link odpisz
21 K
x
Jak wysokie mogą być góry? [ang]
Z
ulubiony link odpisz
16 K
x
6 największych naukowych przekrętów
Z
ulubiony link odpisz
22 K
x
Dlaczego w prehistorii wszystko było wielkie?
Z
ulubiony link odpisz
27 K
x
Dlaczego murzyni wygrywają sprinty?
Z
ulubiony link odpisz
25 K
x
Dlaczego musimy spać?
Z
ulubiony link odpisz
25 K
x
Czy noworodki mają sny?
Z
ulubiony link odpisz
40 K
Sporo ciekawostek o Latimerii
x
Czy skamieniałość może ożyć
Z
ulubiony link odpisz
22 K
x
Czy nauka tłumaczy opętanie?
Z
ulubiony link odpisz
22 K
x
Po co nam wyrostek? Czy można zbudować komputer z DNA?
Z
ulubiony link odpisz